Wzięcie kredytu to duża odpowiedzialność, choć niestety nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Zdarza się, że problemem jest brak fundamentalnej znajomości produktów bankowych i powiązanych z nimi usług. Czy wiesz, czym jest RRSO? Masz świadomość tego, jak działa karta kredytowa? To ważne kwestie, którymi zdecydowanie powinieneś się zainteresować na długo przed złożeniem wniosku o pożyczkę. Jeśli chcesz pogłębić swoją bankową i finansową wiedzę, przeczytaj nasz artykuł.
Jak pokazują wyniki badania „Wiedza finansowa Polaków w praktyce”, przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów, co piąty z nas deklaruje niski poziom wiedzy o finansach i bankowości.
W praktyce wygląda to jednak gorzej, o czym świadczy np. to, że część osób, robiąc zakupy na raty myśli, że podpisuje umowę kredytową ze sklepem, a nie z bankiem. Unaocznia to jeszcze jeden problem: mało który z naszych rodaków czyta dokumenty, jakie podpisuje!
A zawarte tam definicje i pojęcia mogą realnie odcisnąć się na stanie naszych portfeli. Sporo informacji o tym, na które kwestie trzeba patrzeć szczególnie uważnie, znajdziesz na blogkredytowy.pl.
Wśród tych kluczowych terminów, które zdecydowanie musisz poznać, na liście warto umieścić:
- Kredyt/pożyczkę
Kredytodawca udostępnia kredytobiorcy określoną kwotę pieniędzy na pewien okres czasu – tak najkrócej można opisać kredyt. Kredytobiorca zobowiązuje się zwrócić pożyczone pieniądze wraz z odsetkami w comiesięcznych ratach w określonym terminie.
- Kredyt hipoteczny
Jest to rodzaj długoterminowego kredytu zabezpieczonego hipoteką na nieruchomości. Zazwyczaj jest wykorzystywany do zakupu mieszkania, budowy domu lub remontu tych obiektów. W przypadku niewywiązania się z obowiązku spłaty kredytu bank ma prawo przejąć nieruchomość będącą zabezpieczeniem.
- RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania)
To wskaźnik, który pokazuje całkowity koszt kredytu lub pożyczki w ujęciu rocznym, wyrażony jako procent pożyczonej kwoty. RRSO obejmuje nie tylko odsetki, ale także wszelkie dodatkowe opłaty i prowizje związane z kredytem.
- Odsetki
Odsetki to koszt, jaki ponosi kredytobiorca za korzystanie z pożyczonych pieniędzy. Z kolei dla kredytodawcy odsetki to zysk z tytułu pożyczenia kapitału. Wyrażone są jako procent pożyczonej kwoty i mogą być stałe lub zmienne.
- Zdolność kredytowa
Zdolność kredytowa to zdolność potencjalnego kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego kredytu. Banki i inne instytucje finansowe oceniają ją na podstawie dochodów, wydatków, historii kredytowej oraz innych zobowiązań finansowych.
- Kredyt ratalny
Kredyt ratalny to forma pożyczki udzielanej przez instytucję finansową, zazwyczaj bank, gdzie pożyczona kwota jest spłacana w ratach w określonym czasie. Kredyty ratalne są często wykorzystywane do finansowania zakupów, takich jak sprzęt AGD czy elektronika.
- BIK (Biuro Informacji Kredytowej)
BIK to instytucja, która gromadzi, przetwarza i udostępnia informacje na temat historii kredytowej klientów banków oraz firm pożyczkowych. Dane te są wykorzystywane przez instytucje finansowe do oceny zdolności kredytowej i ryzyka związanego z udzieleniem kredytu.
- Karta kredytowa
To rodzaj karty płatniczej z przyznanym dodatkowym limitem. Pozwala on na robienie zakupów nawet wtedy, gdy nie masz lub nie chcesz korzystać ze środków własnych. Terminy spłat są ustalane odgórnie, a gdy dokonujesz ich regularnie, możesz uniknąć naliczania odsetek.
Poszerzaj wiedzę o finansach choćby na użytek własny. Jeśli nie rozumiesz jakiegoś pojęcia czy zapisu z umowy kredytowej, nie wahaj się dopytać o nią bankiera. Świadomy kredytobiorca to taki, który wie dokładnie, jakie ma obowiązki wobec banku i potrafi się z nich wywiązać bez przykrych dla siebie konsekwencji.
Pamiętaj też, że w poszerzaniu wiedzy ze świata finansów z całą pewnością pomoże Ci Blog Kredytowy!