Paypass – co to jest i jak nim płacić? Wady i zalety

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z płatności bezgotówkowych. Są one szybkie i wygodne a co więcej dostępne w każdym praktycznie sklepie czy punkcie usługowym. Płacąc za pomocą karty możemy zrobić to na dwa sposoby – tradycyjnie wkładając kartę do czytnika lub wykorzystując płatność Paypass. Czym jest i na czym polega ten system? Jakie ma wady oraz zalety? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest system Paypass?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli wyjaśnienia czym jest system Paypass. Mówiąc najprościej, jest to technologia zbliżeniowa, która umożliwia dokonywanie płatności bez konieczności wprowadzania karty do czytnika. Co więcej, jeśli dokonujemy stosunkowo niewielkich płatności, do kwoty 100 złotych nie musimy najczęściej podawać numeru PIN. To spore ułatwienie i znacznie szybsze dokonywanie płatności w porównaniu do tradycyjnych kart. Mastercard Paypass jest technologią, która wymaga jedynie zbliżenia karty do czytnika. Niezależnie od tego, czy są to karty debetowe, kredytowe czy prepaid, możemy korzystać z tej wygodnej metody płatności.

Jak działa karta Paypass?

Płatność Paypass odbywa się bardzo szybko i jest jednocześnie wygodna. Na czym jednak polega? Mówiąc najprościej, w momencie wprowadzenia przez sprzedawcę kwoty transakcji i zbliżeniu karty, terminal wykorzystuje technologię NFC (Near Field Communication), która pozwala na bezprzewodową komunikację na krótki dystans. Karta PayPass i terminal wymieniają między sobą informacje, takie jak numer karty, kod bezpieczeństwa i kwotę transakcji. Następnie terminal przekazuje te dane do banku lub instytucji finansowej, która autoryzuje transakcję. Jeśli wszystko jest w porządku płatność jest autoryzowana.

Gdzie i jak założyć Paypass?

Wiele osób, które dowiadują się jak wygodne jest korzystanie z płatności Paypass zastanawia się w jaki sposób można z ich korzystać. Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Obecnie karty płatnicze, które umożliwiają płatności zbliżeniowe, takie jak Mastercard Paypass dostępne są w ofercie praktycznie wszystkich banków. Co więcej, jeśli posiadasz swoją kartę od stosunkowo niedługiego czasu możesz mieć pewność, że jest ona wyposażona w tą technologię. Jeśli jednak tak nie jest nową kartę umożliwiającą płatności Paypass zamówisz w oddziale banku lub przez internet.

Płatność Paypass a bezpieczeństwo

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy płatności Paypass są bezpieczne. Odpowiedź brzmi: owszem. Jeśli zachowamy odpowiednie środki ostrożności takie jak ustawienie dziennego limitu transakcji czy też zmniejszenie kwoty transakcji, która nie wymaga podania numeru PIN to proste rozwiązania, dzięki którym możemy w pełni bezpiecznie korzystać z kart tego typu. Aby czuć się jeszcze pewniej warto zatroszczyć się o to, by mieć pod ręką aplikację bankową lub numer infolinii, co pozwoli nam na szybkie zastrzeżenie karty w przypadku gdy zostanie skradziona lub zgubiona. 

Wady i zalety systemu Paypass

Jak każde rozwiązanie płatności bezgotówkowych karta Paypass ma swoje mocne oraz nieco słabsze strony. Wśród niewątpliwych zalet jakie ma system Paypass wymienić możemy:

  • wygodę i szybkość płatności – dokonywanie transakcji odbywa się błyskawicznie a sam proces jest intuicyjny i prosty;
  • bezpieczeństwo – nawet jeśli karta zostanie skradziona, złodziej może wykonać nią transakcje jedynie do kwoty 100 zł. Co więcej, w momencie zastrzeżenia karty nie może on dokonać transakcji nawet na taką kwotę;

Jeśli zaś chodzi o minusy płatności Paypass jest to przede wszystkim limit kwoty transakcji, które możemy dokonać bez podawania kodu PIN. Choć jest to podyktowane bezpieczeństwem w przypadku większych zakupów nie unikniemy konieczności wpisywania tego numeru. Poza tym, w przypadku gdy zgubimy kartę lub zostanie nam ona skradziona w przypadku transakcji do 100 złotych nie mamy nad nią żadnej kontroli, dopóki jej nie zastrzeżemy. Podsumowując, Paypass to wygodna i bezpieczna forma płatności, nie zwalnia nas ona jednak z dbałości o swoje bezpieczeństwo.